Hierarchie ve smečce

Hierarchie ve smečce.

Někdy se to tak sejde, že se dva psi nebo dvě feny nemusí. Mám tři kníračky. Ella a Rita 8 let, malé kníračky, Brigitte 1,5 roku, střední kníračka.

Do prvního hárání Brigitty velela Ella. Pak se to jednoho dne „zlomilo“, hormony zapracovaly.  Brigitte při krmení vyjela na Ellu a kdybych je neodtrhla, asi by měla Ella smůlu. Odneslo to „jen“ natržené ucho. Do tohoto dne krmení probíhalo bezproblémově – všech třech ve stejnou dobu, v jedné místnosti.

Udělala jsem změnu. Začala jsem Brigittě dávat krmení jako první a ve vedlejší místnosti. Při otevřených dveřích pak Ritě a Elle. Rita jí nevadila, ale v okamžiku, kdy Ella začala žrát a Brigitte to zaregistrovala,  přestala žrát a šla po Elle.  Zasahovala jsem, usměrňovala, chválila za pokračování ve žrádle. Postupně se reakce Brigitty mírnily, od strnutí před vystartováním, přes krátké zvednutí hlavy a pokračování ve žraní, až po úplné nereagování. Po cca 2 měsících jsem už nemusela dávat pozor, krmení už probíhalo v klidu,  ale stále za rohem. Až do tohoto týdne.

Ještě jedna zkušenost s postavením ve smečce. Jednou, po aportech, kdy všechny tři rychle a s radostí nosily tenisáky a dostávaly odměny v pořadí, ve kterém přiběhly, tj. někdy byla první Rita, jindy Brigitte nebo Ella , jsem si sedla na zem, feny sedly naproti mně, zleva Brigitte, Rita, Ella. Měla jsem pamlskovník u pravého boku,  a dávala ňamky pravou rukou v pořadí Brigitte, Rita, Ella, Brigitte, Rita, Ella. Na třetí odměňu Elly již nedošlo. Brigitte vyjela na Ellu a opět by měla Ella smůlu, kdybych včas nezareagovala.

Nechápala jsem, že i když při odměňování respektuji hierarchii ve smečce, že k útoku přesto došlo. Konzultovala jsem to s RNDr. Františkem Šustou PhD. Poradil. A já se s touto mou pitomostí, kterou jsem udělala, dělím s vámi. Pořadí odměn bylo téměř v pořádku, ale Brigittu jsem nevědomky odsunula na poslední místo ve smečce. Kde byla chyba? V umístění pamlskovníku a v počtu!!! odměn. Co jsem měla udělat, a co teď dělám:

1. pamlskovník jsem přesunula na stranu k Brigitte, aby nebyl na vzdálenější straně u Elly – nyní „posledního“ jedince ve smečce
2. krmím ve stejném pořadí, jako jsem krmila – Brigitte, Rita, Ella, ale
3. odměňuji ještě Brigitte za to, že nechává dát Elle pamlsek.

Takže konečné odměňování vypadá takto: Brigitte, Rita, Ella + Brigitte za to, že nechala dát odměnu Elle,  Brigitte, Rita, Ella + Brigitte za to, že nechala dát odměnu Elle…

A dnes? Krmení v jedné místnosti. Odměňování bez vyjíždění. Nevím, jestli to bude již tak stále, ale každopádně se to dnes daří. Jupíííí.

Pro mnohé z vás to asi nebude nic nového. Ale třeba se některým moje zkušenost bude hodit.

Přeji všem bezproblémové soužití smečky.

Hana

Vloženo v kategorii Výchova a výcvik. Trvalý odkaz.

Comments are closed.